  • TPSMC15AHE3/9AT
TPSMC15AHE3/9AT
advertisement
Manufacturer No:
TPSMC15AHE3/9AT
HK JDW NO:
884-TPSMC15AHE3/9AT
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
TPSMC15AHE3/9AT
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
TPSMC15AHE3/9AT
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-214AB, SMC
  • Supplier Device Package
    DO-214AB (SMCJ)
  • Operating Temperature
    -65°C~185°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q101, PAR®
  • Published
    2012
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Zener
  • Max Operating Temperature
    185°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Applications
    Automotive
  • Max Power Dissipation
    1.5kW
  • Operating Supply Voltage
    12.8V
  • Polarity
    Unidirectional
  • Element Configuration
    Single
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    14.3V
  • Power - Peak Pulse
    1500W 1.5kW
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    70.8A
  • Max Reverse Leakage Current
    1μA
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    21.2V
  • Clamping Voltage
    21.2V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    12.8V
  • Peak Pulse Current
    70.8A
  • Reverse Standoff Voltage
    12.8V
  • Max Surge Current
    70.8A
  • Peak Pulse Power
    1.5kW
  • Direction
    Unidirectional
  • Test Current
    1mA
  • Unidirectional Channels
    1
  • Breakdown Voltage
    14.3V