  • TPSR475K010H3000
TPSR475K010H3000
advertisement
Manufacturer No:
TPSR475K010H3000
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-TPSR475K010H3000
Package:
0805
Datasheet:
Description:
4.7μF 3Ohm 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) 0.0005mA Tape & Reel (TR) 0805
Step5Bar-code shipping tag
TPSR475K010H3000
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Package / Case
    0805
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • HTS Code
  • Capacitance
    4.7μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    3Ohm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Leakage Current
    0.0005mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Positive Tolerance
    10%
  • Negative Tolerance
    10%
  • Height
    1.2mm
  • Length
    2.05mm
  • Width
    1.3mm