  • TPSV107K020H0200
TPSV107K020H0200
advertisement
Manufacturer No:
TPSV107K020H0200
HK JDW NO:
66-TPSV107K020H0200
Package:
Datasheet:
Description:
100μF 10% 125°C-Max -55°C-Min 200mOhm 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) 20μA Tape & Reel (TR)
Step5Bar-code shipping tag
TPSV107K020H0200
    J BEND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Published
    2013
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    20V
  • HTS Code
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    20V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    6.1mm
  • Case Code (Metric)
    7361
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    200mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Leakage Current
    20μA
  • Ripple Current
    1.715A
  • Tan Delta
    0.08
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Height
    3.8mm
  • Length
    7.3mm
  • Width
    6.1mm