  • TPSV687M006R0040
TPSV687M006R0040
advertisement
Manufacturer No:
TPSV687M006R0040
HK JDW NO:
66-TPSV687M006R0040
Package:
2924 (7361 Metric)
Purchasing and Inquiry
TPSV687M006R0040 Overview
Known as internal resistance, equivalent series resistance (ESR) is the loss of energy in an electronic circuit containing a resistor and an ideal (perfect) capacitor, whose resistance is 40mOhm in this case.This capacitor has a dissipation factor of 10 %, which refers to how much power is lost when AC is applied through it.To determine the quality of insulating oil, the Tan Delta test is conducted on it, and its tan delta is 0.1.
TPSV687M006R0040 Features
the dissipation factor is 10 %
its tan delta is 0.1
TPSV687M006R0040 Applications
There are a lot of AVX Corporation TPSV687M006R0040 applications of tantalum capacitors.
  • Computer
  • Automotive ECU
  • General low power DC/DC and LDO
  • General purpose
  • Avionics / military / space
  • Industrial
  • Telecom infrastructure
  • ABS
  • Avionics,
  • Military / aerospace
Step5Bar-code shipping tag
TPSV687M006R0040
    21 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2924 (7361 Metric)
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2012
  • Series
    TPS
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.240W 7.30mmx6.10mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Molded
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Capacitance
    680μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    6.1mm
  • Case Code (Metric)
    7361
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    40mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Tan Delta
    0.1
  • Dissipation Factor
    10 %
  • Manufacturer Size Code
    V
  • Height
    3.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.148 3.75mm
  • Length
    7.3mm