  • TR3A225K020C3000
TR3A225K020C3000
advertisement
Manufacturer No:
TR3A225K020C3000
Manufacturer:
Vishay Sprague
HK JDW NO:
874-TR3A225K020C3000
Datasheet:
TR3A225K020C3000
Purchasing and Inquiry
TR3A225K020C3000 Overview
We set the ripple current of the capacitor to 160mA.In a simple circuit consisting of a resistor and a perfect capacitor, equivalent series resistance (ESR) determines the amount of valuable energy lost. All circuits with a resistor and a capacitor have 3Ohm as their resistance.This capacitor leaks current 500nA.When AC is applied through a capacitor, its dissipation factor is 6 %, which indicates the power lost through it.
TR3A225K020C3000 Features
160mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 500nA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %
TR3A225K020C3000 Applications
There are a lot of Vishay Sprague TR3A225K020C3000 applications of tantalum capacitors.
  • ABS
  • General purpose
  • Avionics,
  • Industrial control units
  • General low power DC/DC and LDO
  • Industrial
  • Avionics / military / space
  • Airbag systems
  • Military / aerospace
  • Computer
Step5Bar-code shipping tag
TR3A225K020C3000
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
    1206 (3216 Metric)
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2011
  • Series
    TANTAMOUNT®, TR3
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Molded
  • HTS Code
  • Capacitance
    2.2μF
  • Voltage - Rated DC
    20V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    3Ohm
  • Leakage Current
    500nA
  • Ripple Current
    160mA
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    A
  • Height Seated (Max)
    0.071 1.80mm
  • Length
    3.2mm
  • Width
    1.6mm