  • TR3A475M010C1500
TR3A475M010C1500
advertisement
Manufacturer No:
TR3A475M010C1500
Manufacturer:
Vishay Sprague
HK JDW NO:
874-TR3A475M010C1500
Datasheet:
TR3A475M010C1500
Purchasing and Inquiry
TR3A475M010C1500 Overview
It is set to 220mA for the ripple current of the capacitor.This resistor has a resistance of 1.5Ohm, the same value as the equivalent series resistance (ESR), also known as internal resistance.This capacitor leaks current 500nA.Dissipation factor is the amount of power lost by a capacitor when AC is applied through it, and this capacitor has dissipation factor 6 %.
TR3A475M010C1500 Features
220mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 500nA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %
TR3A475M010C1500 Applications
There are a lot of Vishay Sprague TR3A475M010C1500 applications of tantalum capacitors.
  • Computer
  • Avionics,
  • General purpose
  • Airbag systems
  • Automotive ECU
  • Industrial control units
  • Military / aerospace
  • General purpose
  • Telecom infrastructure
  • Industrial
Step5Bar-code shipping tag
TR3A475M010C1500
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
    1206 (3216 Metric)
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Weight
    16.187578mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2015
  • Series
    TANTAMOUNT®, TR3
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Molded
  • Voltage - Rated
    10V
  • HTS Code
  • Capacitance
    4.7μF
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    1.6mm
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.5Ohm
  • Polarity
    Polar
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    10V
  • Leakage Current
    500nA
  • Ripple Current
    220mA
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    A
  • Height
    1.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.071 1.80mm
  • Length
    3.2mm