  • TR3B226M020C0600
TR3B226M020C0600
advertisement
Manufacturer No:
TR3B226M020C0600
Manufacturer:
Vishay Sprague
HK JDW NO:
874-TR3B226M020C0600
Package:
1411 (3528 Metric)
Datasheet:
TR3B226M020C0600
Purchasing and Inquiry
TR3B226M020C0600 Overview
Capacitor ripple current is set to 380mA.In a simple circuit consisting of a resistor and a perfect capacitor, equivalent series resistance (ESR) determines the amount of valuable energy lost. All circuits with a resistor and a capacitor have 600mOhm as their resistance.Capacitor leakage current is 4.4μA.When AC is applied through a capacitor, dissipation factor is measured as power loss, and this capacitor has a factor of 6 %.Its tan delta is 0.06, which is an electrical dielectric test used to determine its quality.
TR3B226M020C0600 Features
380mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 4.4μA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %
its tan delta is 0.06
TR3B226M020C0600 Applications
There are a lot of Vishay Sprague TR3B226M020C0600 applications of tantalum capacitors.
  • Airbag systems
  • Military / aerospace
  • General low power DC/DC and LDO
  • ABS
  • General purpose
  • Avionics / military / space
  • Industrial control units
  • Automotive ECU
  • Computer
  • Industrial
Step5Bar-code shipping tag
TR3B226M020C0600
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1411 (3528 Metric)
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Weight
    65.005457mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2015
  • Series
    TANTAMOUNT®, TR3
  • Size / Dimension
    0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Voltage - Rated
    20V
  • HTS Code
  • Capacitance
    22μF
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    2.8mm
  • Case Code (Metric)
    3528
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    600mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    20V
  • Leakage Current
    4.4μA
  • Ripple Current
    380mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    B
  • Height
    2.1mm
  • Height Seated (Max)
    0.083 2.11mm
  • Length
    3.5mm