  • TR3B475K025C1000
TR3B475K025C1000
advertisement
Manufacturer No:
TR3B475K025C1000
HK JDW NO:
874-TR3B475K025C1000
Package:
1411 (3528 Metric)
Datasheet:
TR3B475K025C1000
Purchasing and Inquiry
TR3B475K025C1000 Overview
There is a ripple current of 290mA set on the capacitor.This resistor has a resistance of 1Ohm, the same value as the equivalent series resistance (ESR), also known as internal resistance.This capacitor leaks 1.2μA current.The dissipation factor of a capacitor is the amount of power lost when current is applied through it, and the dissipation factor of this capacitor is 6 %.Insulating oil has a tan delta of 0.06 when it goes through an electric dielectric test to determine its quality.
TR3B475K025C1000 Features
290mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 1.2μA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %
its tan delta is 0.06
TR3B475K025C1000 Applications
There are a lot of Vishay Sprague TR3B475K025C1000 applications of tantalum capacitors.
  • Computer
  • Military / aerospace
  • General purpose
  • Industrial
  • Automotive ECU
Step5Bar-code shipping tag
TR3B475K025C1000
  • Package / Case
    1411 (3528 Metric)
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Voltage - Rated
    25V
  • HTS Code
  • Capacitance
    4.7μF
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Case Code (Metric)
    3528
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1Ohm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    25V
  • Leakage Current
    1.2μA
  • Ripple Current
    290mA
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    B
  • Height
    2.1mm
  • Height Seated (Max)
    0.083 2.11mm
  • Length
    3.5mm
  • Width
    2.8mm