  • TR3C107M6R3C0150
TR3C107M6R3C0150
advertisement
Manufacturer No:
TR3C107M6R3C0150
Manufacturer:
Vishay Sprague
HK JDW NO:
874-TR3C107M6R3C0150
Package:
2312 (6032 Metric)
Datasheet:
TR3C107M6R3C0150
Purchasing and Inquiry
TR3C107M6R3C0150 Overview
A ripple current of 860mA is set on the capacitor.In a simple circuit consisting of a resistor and a perfect capacitor, equivalent series resistance (ESR) determines the amount of valuable energy lost. All circuits with a resistor and a capacitor have 150mOhm as their resistance.A capacitor like this leaks current 6.3μA.A capacitor's dissipation factor determines how much power is lost when AC is applied through it, and its dissipation factor is 6 %.The Tan Delta is a dielectric test on the insulating oil to determine its quality, and it is 0.06.
TR3C107M6R3C0150 Features
860mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 6.3μA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %
its tan delta is 0.06
TR3C107M6R3C0150 Applications
There are a lot of Vishay Sprague TR3C107M6R3C0150 applications of tantalum capacitors.
  • General low power DC/DC and LDO
  • Industrial
  • Telecom infrastructure
  • Airbag systems
  • Automotive ECU
  • Consumer
  • Avionics / military / space
  • Avionics,
  • Computer
  • General purpose
Step5Bar-code shipping tag
TR3C107M6R3C0150
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2312 (6032 Metric)
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Weight
    149.997327mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2015
  • Series
    TANTAMOUNT®, TR3
  • Size / Dimension
    0.236Lx0.126W 6.00mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Voltage - Rated
    6.3V
  • HTS Code
  • Capacitance
    100μF
  • Depth
    3.2mm
  • Case Code (Metric)
    6032
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    150mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    6.3V
  • Leakage Current
    6.3μA
  • Ripple Current
    860mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    C
  • Height
    2.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.110 2.79mm
  • Length
    6mm