  • TR3C686K6R3C0275
TR3C686K6R3C0275
advertisement
Manufacturer No:
TR3C686K6R3C0275
HK JDW NO:
874-TR3C686K6R3C0275
Package:
2312 (6032 Metric)
Datasheet:
TR3C686K6R3C0275
Purchasing and Inquiry
TR3C686K6R3C0275 Overview
We set the ripple current of the capacitor to 630mA.A simple electronic circuit containing a resistor and an ideal (perfect) capacitor has an equivalent series resistance of 275mOhm, also referred to as internal resistance.A capacitor like this leaks current 4.3μA.The dissipation factor of a capacitor is the power loss when AC is applied through the capacitor, and this capacitor's factor is 6 %.To determine the quality of an insulating oil, it is tested for its Tan Delta, which is 0.06.
TR3C686K6R3C0275 Features
630mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 4.3μA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %
its tan delta is 0.06
TR3C686K6R3C0275 Applications
There are a lot of Vishay Sprague TR3C686K6R3C0275 applications of tantalum capacitors.
  • Telecom infrastructure
  • Automotive ECU
  • Industrial
  • Military / aerospace
  • Consumer
Step5Bar-code shipping tag
TR3C686K6R3C0275
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.236Lx0.126W 6.00mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Voltage - Rated
    6.3V
  • HTS Code
  • Capacitance
    68μF
  • Depth
    3.2mm
  • Case Code (Metric)
    6032
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    275mOhm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    6.3V
  • Leakage Current
    4.3μA
  • Ripple Current
    630mA
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    C
  • Height
    2.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.110 2.79mm
  • Length
    6mm