  • TR3D685K035C0300
TR3D685K035C0300
advertisement
Manufacturer No:
TR3D685K035C0300
Manufacturer:
Vishay Sprague
HK JDW NO:
874-TR3D685K035C0300
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
TR3D685K035C0300
Purchasing and Inquiry
TR3D685K035C0300 Overview
Set the capacitor's ripple current to 710mA.A series resistance (ESR), also known as internal resistance, measures the loss of useful energy in a simple electronic circuit with a resistor and an ideal (perfect) capacitor, and its resistance is 300mOhm.This capacitor has a leakage current of 2.4μA.In this capacitor's case, the dissipation factor 6 % represents the power loss caused by AC applied through it.The tan delta of the insulating oil is 0.06 based on its electrical dielectric test.
TR3D685K035C0300 Features
710mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 2.4μA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %
its tan delta is 0.06
TR3D685K035C0300 Applications
There are a lot of Vishay Sprague TR3D685K035C0300 applications of tantalum capacitors.
  • Automotive ECU
  • General purpose
  • Military / aerospace
  • Avionics,
  • Industrial control units
  • Telecom infrastructure
  • Computer
  • Airbag systems
  • Industrial
  • Consumer
Step5Bar-code shipping tag
TR3D685K035C0300
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Series
    TANTAMOUNT®, TR3
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Capacitance
    6.8μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    4.3mm
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    300mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Leakage Current
    2.4μA
  • Ripple Current
    710mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    D
  • Height
    3.1mm
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm
  • Length
    7.3mm