  • TR3E336M025C0175
TR3E336M025C0175
advertisement
Manufacturer No:
TR3E336M025C0175
Manufacturer:
Vishay Sprague
HK JDW NO:
874-TR3E336M025C0175
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
TR3E336M025C0175
Purchasing and Inquiry
TR3E336M025C0175 Overview
Set the capacitor's ripple current to 970mA.A simple electronic circuit containing a resistor and an ideal (perfect) capacitor has an equivalent series resistance of 175mOhm, also referred to as internal resistance.Currently, this capacitor is leakage current 6.6μA.In this capacitor's case, the dissipation factor 4 % represents the power loss caused by AC applied through it.To determine the quality of insulating oil, the Tan Delta test is conducted on it, and its tan delta is 0.04.
TR3E336M025C0175 Features
970mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 6.6μA in this capacitor
the dissipation factor is 4 %
its tan delta is 0.04
TR3E336M025C0175 Applications
There are a lot of Vishay Sprague TR3E336M025C0175 applications of tantalum capacitors.
  • Telecom infrastructure
  • Consumer
  • ABS
  • Automotive ECU
  • Avionics,
  • Airbag systems
  • General purpose
  • General purpose
  • Military / aerospace
  • Computer
Step5Bar-code shipping tag
TR3E336M025C0175
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2015
  • Series
    TANTAMOUNT®, TR3
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Molded
  • Voltage - Rated
    25V
  • HTS Code
  • Capacitance
    33μF
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    4.3mm
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    175mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    25V
  • Leakage Current
    6.6μA
  • Ripple Current
    970mA
  • Tan Delta
    0.04
  • Dissipation Factor
    4 %
  • Manufacturer Size Code
    E
  • Height
    4mm
  • Height Seated (Max)
    0.170 4.32mm
  • Length
    7.3mm