  • TR3E477K6R3C0065
TR3E477K6R3C0065
advertisement
Manufacturer No:
TR3E477K6R3C0065
HK JDW NO:
874-TR3E477K6R3C0065
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
TR3E477K6R3C0065
Purchasing and Inquiry
TR3E477K6R3C0065 Overview
A ripple current of 1.59A is set on the capacitor.Known as internal resistance, equivalent series resistance (ESR) is the loss of energy in an electronic circuit containing a resistor and an ideal (perfect) capacitor, whose resistance is 65mOhm in this case.This capacitor leaks current at 29.6μA.A capacitor's dissipation factor determines how much power is lost when AC is applied through it, and its dissipation factor is 10 %.The tan delta of the insulating oil is 0.1 based on its electrical dielectric test.
TR3E477K6R3C0065 Features
1.59A is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 29.6μA in this capacitor
the dissipation factor is 10 %
its tan delta is 0.1
TR3E477K6R3C0065 Applications
There are a lot of Vishay Sprague TR3E477K6R3C0065 applications of tantalum capacitors.
  • General purpose
  • Telecom infrastructure
  • Avionics,
Step5Bar-code shipping tag
TR3E477K6R3C0065
  • Mount
    PCB, Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Capacitance
    470μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Depth
    4.3mm
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    65mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Voltage
    6.3V
  • Leakage Current
    29.6μA
  • Ripple Current
    1.59A
  • Tan Delta
    0.1
  • Dissipation Factor
    10 %
  • Manufacturer Size Code
    E
  • Q Factor
  • Height
    4mm
  • Height Seated (Max)
    0.170 4.32mm
  • Length
    7.3mm