  • TRJA105M016SRJ
TRJA105M016SRJ
advertisement
Manufacturer No:
TRJA105M016SRJ
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-TRJA105M016SRJ
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
1μF 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) 0.0003mA Tape & Reel (TR) Radial
Step5Bar-code shipping tag
TRJA105M016SRJ
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Height
    1.6mm
  • Length
    3.2mm
  • Width
    1.6mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Additional Feature
    STANDARD: AEC-Q200
  • HTS Code
  • Capacitance
    1μF
  • Packing Method
    TR, 13 INCH
  • Reference Standard
    AEC-Q200
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    16V
  • Size Code
    1206
  • Leakage Current
    0.0003mA
  • Ripple Current
    78mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Positive Tolerance
    20%
  • Negative Tolerance
    20%
  • ESR
    10000 mΩ