  • TS12A4514DBVR
TS12A4514DBVR
advertisement
Manufacturer No:
TS12A4514DBVR
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-TS12A4514DBVR
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
Description:
75ns, 45ns SPST - NO 10Ohm DUAL Analog Switches BREAK-BEFORE-MAKE TS12A4514 5 Pins 1nA 3.3V SC-74A, SOT-753
Purchasing and Inquiry
TS12A4514DBVR Overview
The electronic component is convenient to ship overseas because it is packed in a SC-74A, SOT-753. In order to provide high reliability, an advanced packaging method Tape & Reel (TR) is used. The multiplexer is located in Surface Mount. Multiplexer and demultiplexer circuits have a number 1:1. Operational temperature extended around -40°C~85°C TA. Totally, there are 5 terminations. A 1 channel electronic part produces high-quality output. A 3.3V voltage supply should turn on and run the electronic component. As part of the design of the 5 series, this electronic part has been incorporated into the system. Circuits based on SPST - NO switching are used to construct these analog switch ics. TS12A4514 can be used to search for analog multiplexer variants. Analog switches have 10Ohm internal resistance. For functions related to 5 pins, please refer to the datasheets. In this analog multiplexer, the value is Multiplexer or Switches. Users shouldn't supply more than 12V voltage to the switch device. The analog switch ic is of the Single supply type and is cost-effective. There should be 2V voltage fed to the electrical part below 2V. For this digital switch to work, 50nA current would suffice. A voltage of 2.7V~12V is required to drain this analog switch from a single voltage supply. It may damage the digital multiplexer if the voltage is higher than 50nA. The outputs of this digital multiplexer are SEPARATE OUTPUT in number. The electrical component supports 1 inputs. There are various bandwidths available for data transfer. There is 10Ohm resistance between Drain and Source for this electronic part.
TS12A4514DBVR Features
1 Channels
Switch Circuit: SPST - NO
50nA Supply Current
-3db Bandwidth: 520MHz
Bandwidth: 475MHz
Drain-to-Source resistance: 10Ohm
TS12A4514DBVR Applications
There are a lot of Texas Instruments TS12A4514DBVR Analog Switches & Multiplexers ICs applications.
  • New designs requiring multiplexer functions
  • Imaging
  • Communication systems
  • Data switching
  • Relay Replacement
  • SDH/SONET multiplexers
  • ATM
  • Public switching systems
  • Avionics test equipment
  • Relay replacements
Step5Bar-code shipping tag
TS12A4514DBVR
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Number of Pins
    5
  • Weight
    11.198062mg
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    10Ohm
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Subcategory
    Multiplexer or Switches
  • Max Power Dissipation
    571mW
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Base Part Number
    TS12A4514
  • Output
    SEPARATE OUTPUT
  • Pin Count
  • Number of Channels
    1
  • Max Supply Voltage
    12V
  • Min Supply Voltage
    2V
  • Operating Supply Current
    50nA
  • Power Dissipation
    471mW
  • Max Supply Current
    50nA
  • Throw Configuration
    SPST
  • Turn On Delay Time
    75 ns
  • Number of Inputs
  • Supply Type
    Single
  • Bandwidth
    475MHz
  • Turn-Off Delay Time
    45 ns
  • -3db Bandwidth
    520MHz
  • On-State Resistance (Max)
    10Ohm
  • Multiplexer/Demultiplexer Circuit
    1:1
  • Off-state Isolation-Nom
    94 dB
  • Current - Leakage (IS(off)) (Max)
    1nA
  • Channel Capacitance (CS(off), CD(off))
    7.5pF 7.5pF
  • Switch Circuit
    SPST - NO
  • Switch Time (Ton, Toff) (Max)
    75ns, 45ns
  • Charge Injection
    -11.5pC
  • Switching
    BREAK-BEFORE-MAKE
  • Voltage - Supply, Single (V+)
    2.7V~12V
  • Drain to Source Resistance
    10Ohm
  • Normal Position
    NO
  • Height
    1.45mm
  • Length
    2.9mm
  • Width
    1.6mm
  • Thickness
    1.2mm