  • TS30041-M033QFNR
TS30041-M033QFNR
advertisement
Manufacturer No:
TS30041-M033QFNR
Manufacturer:
Semtech Corporation
HK JDW NO:
684-TS30041-M033QFNR
Package:
16-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
Description:
16 Terminals 4.5V TS30041 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 1MHz Tape & Reel (TR) 1A 16-VFQFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 7102
Step5Bar-code shipping tag
TS30041-M033QFNR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-VFQFN Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    ALSO REQUIRE PFM CONTROL TECHNIQUE
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    TS30041
  • Function
    Step-Down
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    40V
  • Output Voltage
    3.3V
  • Output Type
    Fixed
  • Voltage - Input (Min)
    4.5V
  • Input Voltage-Nom
    12V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING REGULATOR
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    1A
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    3.3V
  • Topology
    Buck
  • Control Mode
    CURRENT-MODE
  • Frequency - Switching
    1MHz
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Synchronous Rectifier
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm