  • TSM052N06PQ56 RLG
TSM052N06PQ56 RLG
advertisement
Manufacturer No:
TSM052N06PQ56 RLG
HK JDW NO:
799-TSM052N06PQ56 RLG
Package:
8-PowerTDFN
Datasheet:
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Digi-Reel® 5.2mOhm @ 20A, 10V ±25V 3686pF @ 30V 50nC @ 10V 60V 8-PowerTDFN
Quantity:
In Stock : 15146
Step5Bar-code shipping tag
TSM052N06PQ56 RLG
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-PowerTDFN
  • Supplier Device Package
    8-PDFN (5x6)
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Digi-Reel®
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Power Dissipation-Max
    83W Tc
  • FET Type
    N-Channel
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    5.2mOhm @ 20A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    3686pF @ 30V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    100A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    50nC @ 10V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    60V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±25V