  • TSM089N08LCR RLG
TSM089N08LCR RLG
advertisement
Manufacturer No:
TSM089N08LCR RLG
HK JDW NO:
799-TSM089N08LCR RLG
Package:
8-PowerTDFN
Datasheet:
TSM089N08LCR RLG
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Digi-Reel® 8.9m Ω @ 12A, 10V ±20V 6119pF @ 40V 90nC @ 10V 80V 8-PowerTDFN
Quantity:
In Stock : 16683
Step5Bar-code shipping tag
TSM089N08LCR RLG
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Package / Case
    8-PowerTDFN
  • Surface Mount
    YES
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Digi-Reel®
  • Published
    2016
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-F5
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Power Dissipation-Max
    83W Tc
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Case Connection
    DRAIN
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    8.9m Ω @ 12A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    2.5V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    6119pF @ 40V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    67A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    90nC @ 10V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    80V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    4.5V 10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Drain Current-Max (Abs) (ID)
    12A
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.011Ohm
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    268A
  • DS Breakdown Voltage-Min
    80V