  • TSS83L45 MWG
TSS83L45 MWG
advertisement
Manufacturer No:
TSS83L45 MWG
HK JDW NO:
799-TSS83L45 MWG
Package:
SOD-128
Datasheet:
Description:
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 560mV @ 3A -55°C~150°C 500μA @ 45V 2-Termination Digi-Reel® SOD-128 Surface Mount
Quantity:
In Stock : 10125
Step5Bar-code shipping tag
TSS83L45 MWG
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOD-128
  • Surface Mount
    YES
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Digi-Reel®
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    LOW POWER LOSS
  • HTS Code
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-F2
  • Operating Temperature (Max)
    150°C
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    500μA @ 45V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    560mV @ 3A
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~150°C
  • Output Current-Max
    3A
  • Application
    EFFICIENCY
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    45V
  • Current - Average Rectified (Io)
    3A
  • Number of Phases
    1
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    45V
  • Capacitance @ Vr, F
    220pF @ 4V 1MHz
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    30A