  • TSSA5U50 M2G
TSSA5U50 M2G
advertisement
Manufacturer No:
TSSA5U50 M2G
HK JDW NO:
799-TSSA5U50 M2G
Package:
DO-214AC, SMA
Datasheet:
TSSA5U50 M2G
Description:
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 540mV @ 5A -55°C~150°C 300μA @ 50V Tape & Reel (TR) DO-214AC, SMA Surface Mount
Step5Bar-code shipping tag
TSSA5U50 M2G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-214AC, SMA
  • Supplier Device Package
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    300μA @ 50V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    540mV @ 5A
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~150°C
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    50V
  • Current - Average Rectified (Io)
    5A