  • TSSE3U60 RVG
TSSE3U60 RVG
advertisement
Manufacturer No:
TSSE3U60 RVG
HK JDW NO:
799-TSSE3U60 RVG
Package:
SOD-123H
Datasheet:
Description:
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 580mV @ 3A -55°C~150°C 1mA @ 60V 2-Termination Digi-Reel® SOD-123H Surface Mount
Quantity:
In Stock : 16775
Step5Bar-code shipping tag
TSSE3U60 RVG
  • Package / Case
    SOD-123H
  • Surface Mount
    YES
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Digi-Reel®
  • Published
    2017
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    LOW POWER LOSS
  • HTS Code
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Reference Standard
    AEC-Q101
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-F2
  • Operating Temperature (Max)
    150°C
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1mA @ 60V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    580mV @ 3A
  • Case Connection
    CATHODE
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~150°C
  • Output Current-Max
    3A
  • Application
    EFFICIENCY
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    60V
  • Current - Average Rectified (Io)
    3A
  • Number of Phases
    1
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    60V
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    80A