  • TSV630ILT
TSV630ILT
advertisement
Manufacturer No:
TSV630ILT
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-TSV630ILT
Package:
SOT-23-6
Datasheet:
TSV630ILT
Description:
1 Channels 74mA per Channel 1pA 60 dB Instrumentational OP Amps 1.5V~5.5V TSV630 6 Pins SOT-23-6
Purchasing and Inquiry
TSV630ILT Overview
It is packaged in an SOT-23-6-case that protects the operational amplifiers from damage. There are two types of operational amplifiers in this circuit. There is a Tape & Reel (TR) case that is delivered with the instrumentation amplifiers. There have been a total of 6 terminations over the past year. The pins on this board total to 6 in total. It would be helpful if you could remember that this op amp ic should be powered by an 1.8V battery. A type of Operational Amplifier buffer op amp is what this device is specifically, to be more precise. Linear amplifier includes 6 pins. With regard to input offset voltage, instrumentation amplifier is rated at 3mV. It is recommended that this electronic component be mounted using the Surface Mount mounting type. It is recommended that this op amp ic be operated at a temperature no higher than -40°C~125°C for optimal performance. A supply current of 60μA can be used to operate this linear amplifier. It is recommended to keep the voltage gain at 98dB at all times. As far as the device is concerned, buffer amplifier has 1 channels. On the output type, there are Rail-to-Rail different types of op amps. To pack the operational amplifier ics, TAPE AND REEL is adopted as the packing method.
TSV630ILT Features
6 Pins
supply voltage of 1.8V
98dB voltage gain
Output Type: Rail-to-Rail
TSV630ILT Applications
There are a lot of STMicroelectronics TSV630ILT Instrumentational OP Amps applications.
  • Measurements of Wheatstone bridge
  • Industrial applications including automation
  • Blood pressure sensors
  • Fission chambers
  • Video amplifiers
  • Gaming industry
  • Information processing
  • Precision measurement
  • Oscilloscopes
  • Medical imaging
Step5Bar-code shipping tag
TSV630ILT
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to TSV630ILT.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOT-23-6
  • Number of Pins
    6
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Subcategory
    Operational Amplifier
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Base Part Number
    TSV630
  • Pin Count
  • Output Type
    Rail-to-Rail
  • Number of Channels
    1
  • Operating Supply Current
    60μA
  • Nominal Supply Current
    60μA
  • Output Current
    63mA
  • Slew Rate
    0.34V/μs
  • Architecture
    VOLTAGE-FEEDBACK
  • Amplifier Type
    General Purpose
  • Common Mode Rejection Ratio
    60 dB
  • Current - Input Bias
    1pA
  • Voltage - Supply, Single/Dual (±)
    1.5V~5.5V
  • Output Current per Channel
    74mA
  • Input Offset Voltage (Vos)
    3mV
  • Bandwidth
    880 kHz
  • Unity Gain BW-Nom
    790 kHz
  • Voltage Gain
    98dB
  • Low-Offset
    NO
  • Frequency Compensation
    YES
  • Supply Voltage Limit-Max
    6V
  • Low-Bias
    YES
  • Micropower
  • Max Frequency
    100kHz
  • Programmable Power
    NO
  • Power
  • Height
    1.3mm
  • Length
    3.05mm
  • Width
    1.75mm