  • TT61N12KOFKHPSA1
TT61N12KOFKHPSA1
advertisement
Manufacturer No:
TT61N12KOFKHPSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-TT61N12KOFKHPSA1
Package:
Module
Datasheet:
TT61N12KOFKHPSA1
Description:
SCR MODULE 1.2KV 120A MODULE
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
TT61N12KOFKHPSA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Structure
    Common Cathode - All SCRs
  • Repetitive Peak Off-state Voltage
    1200V
  • Current - On State (It (AV)) (Max)
    76A
  • Repetitive Peak Reverse Voltage
    1200V
  • Number of SCRs, Diodes
    2 SCRs
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Module
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    7
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Reference Standard
    IEC-747-6
  • JESD-30 Code
    R-XUFM-X7
  • Number of Elements
    2
  • Configuration
    SERIES CONNECTED, CENTER TAP, 2 ELEMENTS
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Trigger Device Type
    SCR
  • Voltage - Off State
    1.2kV
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
    1.4V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
    1550A @ 50Hz
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
    120mA
  • Current - Hold (Ih) (Max)
    200mA
  • Current - On State (It (RMS)) (Max)
    120A