  • TV02W510B-G
TV02W510B-G
advertisement
Manufacturer No:
TV02W510B-G
HK JDW NO:
186-TV02W510B-G
Package:
SOD-123
Datasheet:
TV02W510B-G
Step5Bar-code shipping tag
TV02W510B-G
  • Published
    2012
  • JESD-609 Code
    e3
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
    Zener
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Max Power Dissipation
    1kW
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
    30
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-F2
  • Number of Elements
    Bidirectional
  • Configuration
    SINGLE
  • Power - Peak Pulse
    200W
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    2.43A
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    82.4V
  • Reverse Standoff Voltage
    51V
  • Breakdown Voltage
    56.7V
  • Bidirectional Channels
    1
  • Clamping Voltage-Max
    82.4V
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Package / Case
    SOD-123
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ