  • TVX0J331MAD
TVX0J331MAD
advertisement
Manufacturer No:
TVX0J331MAD
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-TVX0J331MAD
Package:
Axial, Can
Datasheet:
Description:
TVX 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 250mA 0.248Diax0.669L 6.30mmx17.00mm -40°C~85°C Axial, Can
Step5Bar-code shipping tag
TVX0J331MAD
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    TVX
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.248Diax0.669L 6.30mmx17.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Axial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    330μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    4μA
  • Ripple Current
    250mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    250mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    375mA @ 10kHz
  • Dissipation Factor
    0.24 %
  • Diameter
    6.3mm
  • Height
    16mm