  • TVX1J471MCD
TVX1J471MCD
advertisement
Manufacturer No:
TVX1J471MCD
HK JDW NO:
555-TVX1J471MCD
Datasheet:
TVX1J471MCD
Description:
TVX 470μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 840mA 0.512Diax1.319L 13.00mmx33.50mm -40°C~85°C Axial, Can
Step5Bar-code shipping tag
TVX1J471MCD
  • Published
    2004
  • Size / Dimension
    0.512Diax1.319L 13.00mmx33.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Capacitance
    470μF
  • Voltage - Rated DC
    63V
  • Voltage - Rated AC
    63V
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Length
    35mm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    4μA
  • Ripple Current
    840mA
  • Ripple Current @ Low Frequency
    840mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.26A @ 10kHz
  • Dissipation Factor
    0.08 %
  • Ripple Current (AC)
    840mA
  • Diameter
    13mm
  • Height
    31.5mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
    Axial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C