  • TVX2F3R3MAD1LY
TVX2F3R3MAD1LY
advertisement
Manufacturer No:
TVX2F3R3MAD1LY
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-TVX2F3R3MAD1LY
Package:
Axial, Can
Datasheet:
TVX2F3R3MAD1LY
Description:
TVX 3.3μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Through Hole 0.315Diax0.787L 8.00mmx20.00mm -25°C~85°C Polar Axial, Can
Step5Bar-code shipping tag
TVX2F3R3MAD1LY
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial, Can
  • Dielectric Material
    ALUMINUM
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    TVX
  • Size / Dimension
    0.315Diax0.787L 8.00mmx20.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    315V
  • HTS Code
  • Capacitance
    3.3μF
  • Packing Method
    TR
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    315V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Polarization
    Polar
  • Ripple Current @ Low Frequency
    36mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    57.6mA @ 10kHz
  • Diameter
    8mm
  • Length
    20mm