  • TWCB227K030CCYZ0000
TWCB227K030CCYZ0000
advertisement
Manufacturer No:
TWCB227K030CCYZ0000
HK JDW NO:
66-TWCB227K030CCYZ0000
Package:
Axial
Purchasing and Inquiry
TWCB227K030CCYZ0000 Overview
TWCB227K030CCYZ0000 Features
TWCB227K030CCYZ0000 Applications
There are a lot of AVX Corporation TWCB227K030CCYZ0000 applications of tantalum capacitors.
  • Telecom infrastructure
  • Automotive ECU
  • Computer
  • General purpose
  • Avionics / military / space
  • Airbag systems
  • General purpose
  • Consumer
  • Military / aerospace
  • Industrial control units
Step5Bar-code shipping tag
TWCB227K030CCYZ0000
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Dielectric Material
    TANTALUM (WET)
  • Operating Temperature
    -55°C~200°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2013
  • Series
    TWC-Y
  • Size / Dimension
    0.281Diax0.641L 7.14mmx16.28mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Feature
    High Reliability
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Hermetically Sealed
  • Capacitance
    220μF
  • Voltage - Rated DC
    30V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    2.53Ohm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lifetime @ Temp
    500 Hrs @ 200°C
  • Life (Hours)
    500 hours
  • Manufacturer Size Code
    B
  • Diameter
    7.14mm
  • Length
    16.28mm