  • TX25-40P-6ST-H1E
TX25-40P-6ST-H1E
advertisement
Manufacturer No:
TX25-40P-6ST-H1E
Manufacturer:
JAE Electronics
HK JDW NO:
398-TX25-40P-6ST-H1E
Package:
Datasheet:
TX25-40P-6ST-H1E
Purchasing and Inquiry
TX25-40P-6ST-H1E Overview
TX25-40P-6ST-H1E Features
TX25 series
Package / Case: Tray
Mounting Type:Through Hole
TX25-40P-6ST-H1E Applications
There are a lot of JAE Electronics TX25-40P-6ST-H1E Rectangular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Measuring & Control Technology
  • Data Technology
  • Communication
  • Telecommunications
  • Transportation
  • Datacom
  • Military Technology
  • Medical technology
  • Embedded systems
Step5Bar-code shipping tag
TX25-40P-6ST-H1E
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Contact Material
    Copper
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Housing Material
    PBT
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2000
  • Series
    TX25
  • Feature
    Board Lock
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
  • Connector Type
    Plug, Center Strip Contacts
  • Number of Positions
    40
  • Number of Rows
    2
  • Gender
    Male
  • Voltage - Rated
    500V
  • Pitch
    0.050 1.27mm
  • Orientation
    Straight
  • Current Rating
    1A
  • Contact Finish
    Gold
  • Lead Pitch
    1.27mm
  • Number of Contacts
    40
  • Housing Color
    Black
  • Contact Resistance
    40mOhm
  • Row Spacing
    1.905 mm
  • Contact Finish Thickness
    3.94μin 0.10μm
  • Height Above Board
    0.362 9.20mm
  • Stack Height (Mating)
    12mm 16mm 18mm
  • Stack Height
    9.2mm