  • TXS2SA-LT-1.5V-1
TXS2SA-LT-1.5V-1
advertisement
Manufacturer No:
TXS2SA-LT-1.5V-1
HK JDW NO:
590-TXS2SA-LT-1.5V-1
Description:
Electromechanical Relay DPDT 1A 1.5VDC 32.1Ohm Surface Mount
Step5Bar-code shipping tag
TXS2SA-LT-1.5V-1
    Select All
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Reference Standard
    BSI; UL
  • Body Length or Diameter
    15mm
  • Body Breadth
    7.4 mm
  • Physical Dimension
    15mm x 7.4mm x 8.4mm
  • Contact Current(DC)-Max
    1A
  • Termination Type
    SOLDER
  • Max Current Rating
    1A
  • Max Voltage Rating (DC)
    110V
  • Coil Resistance
    32.1Ohm
  • Coil Voltage
    1.5V
  • Coil Current
    46.7mA
  • Coil Voltage (DC)
    1.5V
    Random
  • Dielectric Strength Between Coil and Contacts
    1800 Vrms
  • Relay Form
    2 FORM C
  • Body Height
    8.4mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Number of Pins
    10
  • Weight
    2g
  • End Contact Material
    Silver
  • End Contact Plating
    GOLD
  • Packaging
    Tube
  • Number of Terminations
    10
  • Max Operating Temperature
    70°C