  • TXS2SS-LT-12V-1
TXS2SS-LT-12V-1
advertisement
Manufacturer No:
TXS2SS-LT-12V-1
Manufacturer:
Panasonic Electric Works
HK JDW NO:
590-TXS2SS-LT-12V-1
Package:
Datasheet:
TXS2SS-LT-12V-1
Description:
Electromechanical Relay DPDT 1A 12VDC 2.057KOhm Surface Mount
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
TXS2SS-LT-12V-1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Number of Pins
    10
  • Weight
    2g
  • End Contact Material
    Silver
  • End Contact Plating
    GOLD
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2000
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    4 (72 Hours)
  • Number of Terminations
    10
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Reference Standard
    BSI; UL
  • Body Length or Diameter
    15mm
  • Body Breadth
    7.4 mm
  • Contact Current(DC)-Max
    1A
  • Termination Type
    SOLDER
  • Max Current Rating
    1A
  • Electrical Life
    200000 Cycle(s)
  • Throw Configuration
    DPDT
  • Max Voltage Rating (DC)
    110V
  • Coil Resistance
    2.057kOhm
  • Operate Time
    5 ms
  • Coil Voltage
    12V
  • Coil Current
    5.8mA
  • Release Time
    5 ms
  • Contact/Output Supply Type
    DC
  • Coil Voltage (DC)
    12V