  • TYN20X-800TFQ
TYN20X-800TFQ
advertisement
Manufacturer No:
TYN20X-800TFQ
Manufacturer:
WeEn Semiconductors
HK JDW NO:
887-TYN20X-800TFQ
Package:
TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Datasheet:
Description:
Standard Recovery 150°C TJ 1.5V-On State (Vtm) (Max) 1mA-Current - Off State (Max) TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab Through Hole
Quantity:
In Stock : 17176
Step5Bar-code shipping tag
TYN20X-800TFQ
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    150°C TJ
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Voltage - Off State
    800V
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
    1.3V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
    210A 231A
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
    32mA
  • Current - Hold (Ih) (Max)
    40mA
  • Current - On State (It (RMS)) (Max)
    20A
  • Current - On State (It (AV)) (Max)
    12.7A
  • SCR Type
    Standard Recovery
  • Voltage - On State (Vtm) (Max)
    1.5V
  • Current - Off State (Max)
    1mA