  • TZM5248B-GS18
TZM5248B-GS18
advertisement
Manufacturer No:
TZM5248B-GS18
HK JDW NO:
884-TZM5248B-GS18
Package:
DO-213AC, MINI-MELF, SOD-80
Datasheet:
TZM5248B-GS18
Description:
ZENER DIODE 21Ohm ±5% 18V 100nA @ 14V 175°C 500mW 2 Terminations ZENER DO-213AC, MINI-MELF, SOD-80
Quantity:
In Stock : 17111
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
TZM5248B-GS18
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-213AC, MINI-MELF, SOD-80
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    175°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2014
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Terminal Finish
    TIN SILVER
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    END
  • Terminal Form
    WRAP AROUND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Base Part Number
    TZM5248
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Working Voltage
    18V
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    21Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 14V
  • Power Dissipation
    500mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.1V @ 200mA
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Max Reverse Leakage Current
    100nA
  • Impedance-Max
    21Ohm
  • Test Current
    7mA
  • Reference Voltage
    18V
  • Forward Voltage
    1.1V
  • Zener Voltage
    18V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Peak Reverse Current
    100mA
  • Voltage Tolerance
    5%