  • TZMB6V8-GS08
TZMB6V8-GS08
advertisement
Manufacturer No:
TZMB6V8-GS08
HK JDW NO:
884-TZMB6V8-GS08
Datasheet:
TZMB6V8-GS08
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
TZMB6V8-GS08
    Select All
  • Terminal Form
    WRAP AROUND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Pin Count
    2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    8Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 3V
  • Power Dissipation
    500mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.5V @ 200mA
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Max Reverse Leakage Current
    100nA
  • Impedance-Max
    8Ohm
  • Test Current
    5mA
  • Reference Voltage
    6.8V
  • Zener Voltage
    6.8V
  • Voltage Tol-Max
    2%
  • Voltage Tolerance
    2%
  • Zener Current
    100nA
  • Height
    1.6mm
  • Length
    3.7mm
  • Width
    1.6mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Number of Pins
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~175°C
  • Published
    2014
  • Tolerance
    ±2%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    TIN SILVER
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    500mW