  • TZMC43-GS08
TZMC43-GS08
advertisement
Manufacturer No:
TZMC43-GS08
HK JDW NO:
884-TZMC43-GS08
Datasheet:
TZMC43-GS08
Description:
Zener Diodes 43 Volt 0.5 Watt
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
TZMC43-GS08
    Select All
  • Length
    3.683mm
  • Width
    1.6mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Number of Pins
    41
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~175°C
  • Published
    1999
  • Tolerance
    ±5%
  • Terminal Finish
    TIN SILVER
  • Max Power Dissipation
    500mW
    2
  • JESD-30 Code
    O-LELF-R2
  • Number of Elements
    1
  • Working Voltage
    43V
  • Impedance
    90Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 33V
  • Power Dissipation
    500mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.5V @ 200mA
  • Impedance-Max
    90Ohm
  • Test Current
    2.5mA
  • Reference Voltage
    43V
  • Breakdown Voltage
    43V
  • Forward Voltage
    1.5V
  • Zener Voltage
    43V
  • Voltage Tol-Max
    6.977%