  • TZX20C-TAP
TZX20C-TAP
advertisement
Manufacturer No:
TZX20C-TAP
HK JDW NO:
884-TZX20C-TAP
Datasheet:
TZX20C-TAP
Description:
Zener Diodes 20 Volt 0.5W 2%
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
TZX20C-TAP
    DO-204AH, DO-35, Axial
  • Supplier Device Package
    DO-35
  • Operating Temperature
    -65°C~175°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Impedance
    60Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1μA @ 15V
  • Power Dissipation
    500mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.5V @ 200mA
  • Power - Max
    500mW
  • Impedance-Max
    60Ohms
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    20V
  • Zener Voltage
    20V
  • Voltage Tolerance
    2%