  • TZX24C-TAP
TZX24C-TAP
advertisement
Manufacturer No:
TZX24C-TAP
HK JDW NO:
884-TZX24C-TAP
Package:
DO-204AH, DO-35, Axial
Datasheet:
TZX24C-TAP
Description:
70Ohms 24V 1μA @ 19V -65°C~175°C 500mW DO-204AH, DO-35, Axial
Step5Bar-code shipping tag
TZX24C-TAP
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Impedance
    70Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1μA @ 19V
  • Power Dissipation
    500mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.5V @ 200mA
  • Power - Max
    500mW
  • Max Reverse Leakage Current
    1μA
  • Impedance-Max
    70Ohms
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    24V
  • Zener Voltage
    24V
  • Voltage Tolerance
    2%
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    DO-204AH, DO-35, Axial
  • Supplier Device Package
    DO-35
  • Operating Temperature
    -65°C~175°C