  • TZX7V5C-TR
TZX7V5C-TR
advertisement
Manufacturer No:
TZX7V5C-TR
HK JDW NO:
884-TZX7V5C-TR
Datasheet:
TZX7V5C-TR
Purchasing and Inquiry
TZX7V5C-TR Overview
It is necessary to supply this electrical device with a reverse leakage current of 1μA @ 5V.Zener single diode is a maximum voltage (Tol) that can be supplied at 2.67%.Reverse leakage current reaches a maximum of 1μA.Design flexibility is enhanced by its zener current of 5mA.As soon as the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied, it reaches 1.5V @ 200mA V.
TZX7V5C-TR Features
reverse leakage current of 1μA @ 5V
1μA @ 5V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 1μA
the zener current of 5mA
TZX7V5C-TR Applications
Step5Bar-code shipping tag
TZX7V5C-TR
    DO-204AH, DO-35, Axial
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~175°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Form
    WIRE
  • JESD-30 Code
    O-PALF-W2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    15Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1μA @ 5V
  • Power Dissipation
    500mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.5V @ 200mA
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Impedance-Max
    15Ohm
  • Reference Voltage
    7.5V
  • Zener Voltage
    7.5V
  • Voltage Tol-Max
    2.67%
  • Voltage Tolerance
    2%
  • Zener Current
    5mA