  • UA78L12ACPK
UA78L12ACPK
advertisement
Manufacturer No:
UA78L12ACPK
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-UA78L12ACPK
Package:
TO-243AA
Datasheet:
Description:
Fixed UA78L12 PMIC 3 TO-243AA
Quantity:
In Stock : 825
Step5Bar-code shipping tag
UA78L12ACPK
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 16 hours ago)
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-243AA
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    0°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TR
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Base Part Number
    UA78L12
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    27V
  • Output Voltage
    12V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    100mA
  • Output Configuration
    Positive
  • Quiescent Current
    6mA
  • Accuracy
    5 %
  • Max Output Voltage
    12V
  • Output Voltage 1
    12V
  • Min Input Voltage
    14.5V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
  • Voltage Dropout (Max)
    1.7V @ 40mA
  • PSRR
    42dB (120Hz)
  • Dropout Voltage
    1.7V
  • Dropout Voltage1-Nom
    1.7V
  • Min Output Voltage
    12V
  • Power Supply Rejection Ratio (PSRR)
    42dB
  • Voltage Tolerance-Max
    5%
  • Nominal Output Voltage
    12V
  • Output Voltage Accuracy
    5 %
  • Height
    1.6mm
  • Length
    4.5mm
  • Width
    2.5mm
  • Thickness
    1.5mm