  • UAS2D101MHD6TN
UAS2D101MHD6TN
advertisement
Manufacturer No:
UAS2D101MHD6TN
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-UAS2D101MHD6TN
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
UAS 100μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 430mA 0.630Dia 16.00mm -40°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
UAS2D101MHD6TN
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Dielectric Material
    ALUMINUM
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    UAS
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.630Dia 16.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    200V
  • HTS Code
  • Capacitance
    100μF
  • Terminal Pitch
    7.5mm
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    200V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    430mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    430mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    688mA @ 10kHz
  • Diameter
    16mm
  • Height Seated (Max)
    0.866 22.00mm
  • Length
    20mm