  • UBT1H101MPD8TD
UBT1H101MPD8TD
advertisement
Manufacturer No:
UBT1H101MPD8TD
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-UBT1H101MPD8TD
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
UBT 100μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Through Hole 555mA 0.394Dia 10.00mm -40°C~125°C Polar 5mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
UBT1H101MPD8TD
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Height
    12.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.571 14.50mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2015
  • Series
    UBT
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Termination
    Radial
  • Applications
    Automotive
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    100μF
  • Lead Pitch
    5mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 125°C
  • Ripple Current
    555mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Impedance
    180mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    277.5mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    555mA @ 100kHz
  • Diameter
    10mm