  • UBT1K101MPD8
UBT1K101MPD8
advertisement
Manufacturer No:
UBT1K101MPD8
HK JDW NO:
555-UBT1K101MPD8
Datasheet:
UBT1K101MPD8
Description:
UBT 100μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 790mA 0.394Dia 10.00mm -40°C~125°C Polar 5mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
UBT1K101MPD8
    Select All
  • HTS Code
  • Capacitance
    100μF
  • Lead Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    390mOhm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Voltage
    80V
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 125°C
  • Leakage Current
    4μA
  • Ripple Current
    790mA
  • Polarization
    Polar
  • Tan Delta
    0.08
  • Impedance
    390mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    395mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    790mA @ 100kHz
  • Diameter
    10mm
  • Height
    20mm
  • Height Seated (Max)
    0.866 22.00mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    UBT
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%