  • UBW1A332MHD1TN
UBW1A332MHD1TN
advertisement
Manufacturer No:
UBW1A332MHD1TN
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-UBW1A332MHD1TN
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
UBW 3300μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 2.3A 0.630Dia 16.00mm -55°C~135°C Polar 7.493mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 4661
Step5Bar-code shipping tag
UBW1A332MHD1TN
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Length
    25mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Dielectric Material
    ALUMINUM
  • Operating Temperature
    -55°C~135°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    UBW
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.630Dia 16.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    Automotive
  • HTS Code
  • Capacitance
    3300μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Packing Method
    TR
  • Terminal Pitch
    7.5mm
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 135°C
  • Ripple Current
    2.3A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Impedance
    24mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.541A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.3A @ 100kHz
  • Diameter
    16mm
  • Height Seated (Max)
    1.063 27.00mm