  • UBW1C102MHD1TO
UBW1C102MHD1TO
advertisement
Manufacturer No:
UBW1C102MHD1TO
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-UBW1C102MHD1TO
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
UBW 1000μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 1.49A 0.492Dia 12.50mm -55°C~135°C Polar 5.0038mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 808
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
UBW1C102MHD1TO
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Dielectric Material
    ALUMINUM
  • Operating Temperature
    -55°C~135°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    UBW
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    Automotive
  • Voltage - Rated
    16V
  • HTS Code
  • Capacitance
    1000μF
  • Packing Method
    TR
  • Terminal Pitch
    5mm
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 135°C
  • Ripple Current
    1.49A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Impedance
    42mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    998.3mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.49A @ 100kHz
  • Diameter
    12.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.866 22.00mm
  • Length
    20mm