  • UBW1C221MPD
UBW1C221MPD
advertisement
Manufacturer No:
UBW1C221MPD
HK JDW NO:
555-UBW1C221MPD
Datasheet:
UBW1C221MPD
Description:
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 16volts 220uF 135c 10x12.5 5LS
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
UBW1C221MPD
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -55°C~135°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Capacitance
    220μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Lead Pitch
    5mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Voltage
    16V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 135°C
  • Leakage Current
    4μA
  • Ripple Current
    620mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Impedance
    150mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    310mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    620mA @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.16 %
  • Diameter
    10mm
  • Height
    12.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.571 14.50mm