  • UBW1K221MHD
UBW1K221MHD
advertisement
Manufacturer No:
UBW1K221MHD
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-UBW1K221MHD
Package:
Radial, Can
Datasheet:
UBW1K221MHD
Description:
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 80volts 220uF 135c 12.5x25 5LS
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
UBW1K221MHD
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -55°C~135°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2009
  • Series
    UBW
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    Automotive
  • HTS Code
  • Capacitance
    220μF
  • Voltage - Rated DC
    80V
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 135°C
  • Leakage Current
    0.528mA
  • Ripple Current
    1.24A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Impedance
    180mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    620mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.24A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.08 %
  • Diameter
    12.5mm
  • Height
    25mm
  • Height Seated (Max)
    1.063 27.00mm