  • UBW2A331MHD
UBW2A331MHD
advertisement
Manufacturer No:
UBW2A331MHD
HK JDW NO:
555-UBW2A331MHD
Description:
UBW 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.79A 0.630Dia 16.00mm -55°C~135°C Polar 7.5mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 13
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
UBW2A331MHD
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
    ALUMINUM (WET)
  • Weight
    8.429986g
  • Operating Temperature
    -55°C~135°C
  • Size / Dimension
    0.630Dia 16.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Capacitance
    330μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Voltage
    100V
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 135°C
  • Leakage Current
    4μA
  • Ripple Current
    1.79A
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Tan Delta
    0.08
  • Impedance
    79mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    895mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.79A @ 100kHz
  • Diameter
    16mm
  • Height
    31.5mm
  • Height Seated (Max)
    1.319 33.50mm