  • UBW2A4R7MPD
UBW2A4R7MPD
advertisement
Manufacturer No:
UBW2A4R7MPD
HK JDW NO:
555-UBW2A4R7MPD
Datasheet:
UBW2A4R7MPD
Description:
UBW 4.7μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 130mA 0.315Dia 8.00mm -55°C~135°C Polar 3.5052mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
UBW2A4R7MPD
  • Operating Temperature
    -55°C~135°C
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Capacitance
    4.7μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Terminal Pitch
    3.5mm
  • Lead Pitch
    3.5052mm
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 135°C
  • Leakage Current
    0.0141mA
  • Ripple Current
    130mA
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Impedance
    2Ohm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    65mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    130mA @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.08 %
  • Diameter
    8mm
  • Height
    11.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.532 13.50mm