  • UCA2C470MHD1TO
UCA2C470MHD1TO
advertisement
Manufacturer No:
UCA2C470MHD1TO
HK JDW NO:
555-UCA2C470MHD1TO
Datasheet:
UCA2C470MHD1TO
Description:
UCA 47μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 725mA 0.492Dia 12.50mm -25°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
UCA2C470MHD1TO
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    160V
  • HTS Code
  • Capacitance
    47μF
  • Terminal Pitch
    5mm
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    160V
  • Lifetime @ Temp
    12000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    725mA
  • Life (Hours)
    12000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    362.5mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    725mA @ 100kHz
  • Diameter
    12.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.846 21.50mm
  • Length
    20mm