  • UCD1K471MNQ1ZD
UCD1K471MNQ1ZD
advertisement
Manufacturer No:
UCD1K471MNQ1ZD
HK JDW NO:
555-UCD1K471MNQ1ZD
Datasheet:
UCD1K471MNQ1ZD
Description:
UCD 470μF Capacitor ±20% Tray Surface Mount 917mA 0.709Dia 18.00mm -55°C~105°C Polar Radial, Can - SMD
Step5Bar-code shipping tag
UCD1K471MNQ1ZD
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Surface Mount Land Size
    0.752Lx0.752W 19.10mmx19.10mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.709Dia 18.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Capacitance
    470μF
  • Voltage - Rated DC
    80V
  • Size Code
    7575
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    917mA
  • Ripple Current @ Low Frequency
    458.5mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    917mA @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.08 %
  • Diameter
    18mm
  • Height Seated (Max)
    0.689 17.50mm
  • Length
    20.1mm
  • Width
    19.1mm